روئینگ

روئینگ

در اواسط دهه 1970، مرکز اطلاعات توریستی هنگ کنگ ایده برگزاری جشنواره اژدها را برای ارتقای صنعت گردشگری پیشنهاد کرد. سال (1976) آغاز و توسعه این ورزش بود. امروزه در بسیاری از کشورها انجام می شود. این جشنواره علاوه بر شلوغ بودن، موفقیت چشمگیری نیز دارد و تصاویر و تصاویر تحسین برانگیزی از جشنواره هنگ کنگ به اقصی نقاط جهان ارسال می شود. پس از گذشت بیست و پنج سال بر تعداد علاقه مندان به این رشته افزوده شد و این نشان دهنده توسعه و گسترش ورزش دراگون بود. تعداد چینی های علاقه مند به این رشته به بیست میلیون نفر می رسد و به تمام قاره های دیگر نفوذ کرده است. به عنوان مثال، 1500 تیم در سوئد و نروژ، 1000 تیم در انگلیس و 2000 تیم در آلمان وجود دارد که تقریبا به 50000 عضو فعال افزایش یافته است. در حال حاضر قایق دراگون حرکت خود را به سمت شرق و کشورهایی مانند: لهستان، مجارستان و روسیه آغاز کرده است. به طور کلی میدان اژدها به عنوان یک موضوع جامع مطرح شده است. تیم های تفریحی اولیه به تیم هایی با قایقرانان در سطح جهانی تبدیل شده اند. همچنین برای این رشته مسابقات قهرمانی جهان، مسابقات قهرمانی اروپا و سایر مسابقات قاره ای ایجاد شده است. در واقع می توان این گونه تعبیر کرد که ابعاد جدید و متفاوتی برای ورزش قایقرانی آغاز شده است. ”

بنابراین جایی که بیست و دو نفر همزمان در محوطه بازی حضور دارند، فرد احساس می کند که ورزش دیگری وجود ندارد.در ورزش های امروزی جهان، ورزش های زیادی وجود دارند که به رنگ آبی هستند. شنا و قایقرانی از رشته های اصلی محسوب می شوند اما بسیاری از زیرمجموعه های این دو رشته از عرصه ورزش و مسابقات خارج شده و وارد عرصه تفریحی شده اند که مردم عادی در آن فعالیت می کنند. این رشته ها بیشتر جنبه تفریحی دارند و چون هیجان انگیز هستند و افراد عادی هم می توانند از آن ها استفاده کنند به عنوان تجهیزات گردشگری استفاده می شود.

قایقرانی: قایقرانی نوعی قایقرانی و ورزشی است که در آن سوارکاران بسته به نوع مسابقه با قایق در رودخانه ها، دریاچه ها یا اقیانوس ها به رقابت می پردازند. نیروهای ورزشکاران در لبه پاروهای قایق هنگام پارو زدن در مقابل نیروهای آب کار می کنند تا قایق را به جلو حرکت دهند. این ورزش هم برای مقاصد مسابقه ای و هم تفریحی انجام می شود و یکی از قدیمی ترین بازی هایی است که در بازی های المپیک برگزار می شود. ورزشکاران قایقرانی قایق خود را به جلو هدایت می کنند. قایق های پارویی دراز و باریک و دو طرف آن ها نیم دایره است. در این دوره، پاروزنان رو به عقب در قایق می نشینند و با استفاده از دو پارو که با گیره به قایق متصل شده اند، قایق خود را به جلو هدایت می کنند. قایقرانی یکی از اولین رشته های المپیک مدرن است که مسابقات جهانی قایقرانی است. قایقرانی از زمان المپیک 1900 پاریس تاکنون در هر چرخه ای برگزار شده است. این رشته در سال 1896 در برنامه اولین المپیک قرار گرفت اما به دلیل شرایط بد جوی برگزار نشد. از سال 1962 هر ساله توسط فدراسیون بین المللی قایقرانی برگزار می شود.

چهار نفر در تورنتو در حال پارو زدن با گاوچران:

امروزه مسابقات بین المللی قایقرانی در دو بخش آقایان و بانوان برگزار می شود که هر کدام به دو قسمت سبک وزن و سنگین تقسیم می شوند. موضوعات مختلف این رشته به صورت تک نفره، 2 نفره، 4 نفره و 8 نفره و به دو صورت سکان دار و بدون سکان تنظیم می شود. تمامی مسابقات قهرمانی جهان، المپیک و سایر مسابقات مهم در مسافت ثابت 2000 متر برگزار می شود. بنابراین، قایقرانی به عنوان یک ورزش استقامتی در نظر گرفته می شود که در آن سطح بالایی از آمادگی جسمانی از اهمیت اساسی برخوردار است. مسابقات جهانی این رشته ورزشی در 22 رشته و المپیک در 14 رشته برگزار می شود. هر فرد از طریق قایقرانی تجربیات فردی در زمینه همبستگی تیمی، اراده، احترام، تعهد، حقیقت و حس لذت بردن از یک بازی منصفانه به دست می آورد و با اعمال قوانین حاکم بر آن در هر شرایطی، پاروزنان می توانند مستقل شوند و باعث شد تا آنها مسئولیت پذیر بوده و آنها را برای رویارویی با واقعیت های زندگی و تقاضای به اشتراک گذاشتن امتیازات به دست آمده با دیگران آماده می کند.

قوانین داور پارویی

قایق های پارویی دراز و باریک هستند و مسابقات در کلاس های یک، دو نفره، چهار نفره و هشت نفره و همیشه در فاصله ثابت 2000 متر برگزار می شود. ویژگی خاص این رشته پارویی که آن را از سایر رشته ها متمایز می کند، صندلی متحرک و جهت حرکت بر خلاف قایقرانی است.

قایق اژدها در چینی سنتی با قایق اژدها (به انگلیسی): قایق اژدها نوعی قایق پارویی چینی باریک است که در مسابقات قایقرانی تیمی استفاده می شود. کلمه اژدها برای مردم چین معنایی نمادین دارد. یک قایق کلاسیک اژدها، دارای سر شبیه به گاو (نر)، شاخ هایی شبیه به شاخ آهو، یال و یال شبیه به اسب، بدنی شبیه به اژدهای پیتون، پنجه ها و پنجه هایی شبیه به عقاب و دم شبیه ماهی باد و باران را باید هدایت کرد. همچنین بدنه این قایق درجه بندی شده و پاروزنان نمایانگر پنجه و چنگال آن هستند. 22 نفر در کلاس قایق اژدها، 20 نفر به عنوان پاروزن به همراه یک پاروزن و یک درامر حضور دارند. و به طور کلی حدود 18 هجده تا 20 نفر به اضافه یک درامر و یک سکاندار در این قایق حضور دارند. مسابقات اژدها بسیار هیجان انگیز و دیدنی است.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *